Bagaż w liniach lotniczych

w samolocieKażdemu Pasażerowi w ramach nabytego biletu lotniczego przysługuje prawo do bezpłatnego zabrania bagażu, w ilościach określonych przez międzynarodowe przepisy lotnicze.
Bagaż dzieli się na dwie grupy: bagaż rejestrowany i bagaż nierejestrowany.

 • Bagaż rejestrowany(przewożony w luku samolotu) – nadawany przez Pasażera w punkcie odprawy biletowo-paszportowej. W zależności od kontynentu, na który odbywać się będzie rejs samolotem, dopuszczalna ilość bagażu rejestrowanego wyrażany jest w innym systemie.
  System kilogramowy – dotyczy Europy, Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej i Australii z Oceanią. System ten zezwala na bezpłatne zabranie jednej sztuki bagażu rejestrowanego, którego maksymalna waga uzależniona jest od klasy serwisowej obowiązującej dla zakupionego przez Pasażera biletu lotniczego.

   Klasa Serwisowa  Waga bagażu 
   KLASA PIERWSZA 40 kg
   KLASA BIZNES 30 kg
   KLASA EKONOMICZNA 24 kg

  System sztukowy – dotyczy Ameryki Północnej (USA, Kanada, Meksyk). System ten zezwala na bezpłatne zabranie kilku sztuk bagażu rejestrowanego, których waga i wymiary uzależnione są od klasy serwisowej obowiązującej dla zakupionego przez Pasażera biletu lotniczego.

   Klasa Serwisowa  Ilość   Waga    Wymiary (Wys./Szer./Dług.) 
   KLASA PIERWSZA 3 32 kg 158 cm
   KLASA BIZNES 3 32 kg 158 cm
   KLASA EKONOMICZNA 2 32 kg 158 cm pierwsza sztuka
  140 cm druga sztuka
 • Bagaż nierejestrowany (przewożony na pokładzie samolotu) – niezależnie od kierunku przelotu możliwe jest bezpłatne zabranie na pokład samolotu bagażu podręcznego np. małej torby lub plecaka. Ilość oraz wymiary dopuszczalnego bagażu podręcznego uzależnione są od klasy serwisowej. Oprócz bagażu podręcznego Pasażerowi przysługuje prawo zabrania na pokład samolotu rzeczy osobistych, takich jak płaszcz, koc, parasol, laska, aparat fotograficzny lub kamera, lornetka oraz umiarkowane ilości książek. Dotyczy to również niezbędnego pożywienia dla niemowląt, koszyka dla lub składanego wózka dla dziecka lub fotela inwalidzkiego.
   Klasa Serwisowa  Ilość   Waga    Wymiary (Wys./Szer./Dług.) 
   KLASA PIERWSZA 2 9 kg 55x40x20 cm ; 45x35x20 cm
   KLASA BIZNES 2 9 kg 55x40x20 cm
   KLASA EKONOMICZNA 1 8 kg 55x40x20 cm

  Niezależnie od powyższych ustaleń Pasażerowi przysługuje prawo zabrania dowolnej ilości nadliczbowego bagażu, za który zobowiązany jest on jednak zapłacić wyznaczoną przez linię lotniczą kwotę. O zamiarze zabrania bagażu w ilości przekraczającej ustalenia linii lotniczej, należy poinformować przewoźnika obsługującego wybrany przez Pasażera rejs. Przewoźnika wyznacza opłatę za nadbagaż, która uzależniona jest od wielkości i wagi przewożonego przedmiotu.