Ceny autostrad we Włoszech

lastradaW większości europejskich krajów obowiązują w dzisiejszych czasach opłaty za przejazdy autostradami oraz drogami szybkiego ruchu. Wiele państw, w szczególności tych, które mają autostrady dobrej jakości i w dużej ilości, decyduje się teraz na takie rozwiązanie. Wynika to oczywiście z wysokich kosztów utrzymania autostrad i z tego, że otwarte granice spowodowały bardzo wzmożony ruch, zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych.

Firmy transportowe coraz częściej decydują się dzisiaj na przejazdy śródlądowe, ponieważ jest to dla nich forma najszybsza, najtańsza i najwygodniejsza. Niektóre państwa zwlekały z tym rozwiązaniem, jak na przykład Belgia, jednakże od tego roku również i tam trzeba będzie zapłacić za jazdę autostradom.

Opłaty funkcjonujące we Włoszech

Jednym z pierwszych państw, które zdecydowało się na wprowadzenie takich opłat od jazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu są Włochy. Co roku jest tam wprowadzany stały cennik, który ściśle określa wysokość opłat, jakie pobiera się za konkretny fragment trasy. Opłaty nie są więc możliwe do wyliczenia na podstawie przejechanej ilości kilometrów. Niekiedy mogą się one nawet bardzo różnić, nawet jeżeli mają taką samą ilość przebytych kilometrów. Nie wszystkie odcinki autostrad we Włoszech są jednak płatne. Wiele z nich wyłączono z pobierania opłat. Kosztują jedynie te, które są głównymi węzłami komunikacyjnymi.

Przede wszystkim dotyczy to dwóch największych autostrad, które łączą Włochy południowe z północnymi. Korzysta z nich bowiem wielu przewoźników, a także turystów, którzy co roku odwiedzają ten kraj. Poza tym, płatne są również autostrady, które przelatują w poprzek północnej części Włoch. Są to trasy najczęściej wybierane i uczęszczane. Za przejazd można zapłacić zarówno przy pomocy gotówki, jak i karty kredytowej. Wielu Włochów jest bardzo zadowolonych z tego rozwiązania. Okazuje się bowiem, że oni sami tak często wcale nie korzystają z popularnych autostrad, które łączą ważne ośrodki miejskie. Wybierają bowiem drogi krajowe, które również są drogami dobrej jakości i szybkimi oraz bezpiecznymi.

Najczęściej z autostrad korzystają w chwili obecnej turyści, którzy każdego roku odwiedzają milionami Włochy i często zwiedzają cały kraj, przemieszczając się swoimi samochodami. Dzięki środkom pozyskiwanym z bramek na autostradach, można w kraju rozpocząć modernizację i naprawę niektórych części dróg. Większość autostrad w tym kraju należy do państwa i podatki odprowadzane są właśnie na te cele. Ceny nie należą niestety do najniższych, ale nie są aż tak wysokie jak na przykład we Francji, czy w Belgii. Trzeba się z pewnością liczyć z wydatkiem rzędu od kilku do nawet kilkudziesięciu euro. Wszystko zależy od konkretnego regionu oraz od ilości kilometrów i rodzaju pojazdu. Niekiedy opłaca się omijać autostrady, jeżeli planujemy dłuższą trasę. Należy wybierać wtedy darmowe i tańsze ich fragmenty. W ten sposób można bowiem zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wszystkie drogi we Włoszech są raczej dobrej jakości.

Źródła: www.turboexpert24.com