Czym jest ikebana?

ikebanaIkebana to japońska sztuka układania kwiatów. W odróżnieniu od tradycji panujących na Zachodzie, nie jest w niej tak bardzo istotna uroda kwiatów, ile umiejętność wydobycia harmonii ukrytej w kwiecie, jego przybraniu, włącznie z donicą lub innym naczyniem, w którym kwiat się znajduje.

W kulturze japońskiej pojęcie harmonii i linearność mają wielkie znaczenie. Japończycy doszukują się w nich ukazania jedności ze światem – jego piękna, bogactwa i przenikania się różnorodnych wartości.

Komponując bukiety w duchu ikebany, należy pamiętać o wyrażeniu kruchości i delikatności kwiatu, jego przemijającego piękna oraz świadomości, że zmienia się on w czasie.

Cała struktura japońskiego bukiety odwołuje się do trzech pojęć: ludzkości, nieba i ziemi. Mistrz ikebany pracując na kwiatach, gałęziach, liściach, łodygach i naczyniach dobiera składniki swojej kompozycji tak, aby odnieść się do każdego z wymienionych pojęć.

Przykładowo – najdłuższa łodyga, sięgająca w górę, symbolizuje niebo, krótsza – człowieka, a najniżej położony kwiat – ziemię. Często w kompozycjach ikebany wykorzystywane są także kamienie lub uschnięte kawałki drewna.

Poszukując kursu ikebany powinny nas zainteresować kwiaty ikebana, droga kwiatów – ikebana, japońska sztuka kwiaciarstwa. To wciąż niezbyt popularna w Polsce sztuka, jednak z coraz bardziej rosnącą popularnością egzotyki dalekiego wschodu, znajduje coraz większe uznanie. Dodatkowo, Japonia znana jest z minimalistycznych zainteresowań, który to styl przebojem zdobywa europejskie salony.