Jarmark Michała

jarmark michalaJarmark Michała to najbardziej popularna impreza i święto w Żaganiu. Co roku jest ona organizowana, zazwyczaj we wrześniu. Jest to na cześć dawnego święta które było przez tyle lat przeprowadzane. W centrum miasta organizowane są wówczas liczne występy, atrakcje rozrywkowe, a także przyjeżdżają ludzie z całego kraju. To co najbardziej charakteryzuje ten jarmark to to iż pojawiają się na nim handlowcy targowi i sprzedają wszystko co jest ciekawe. Można także dobrze się zabawić i zjeść dobre jedzenie.

Jarmark ten trwa trzy dni podczas których każdy bez względu na wiek może w nim uczestniczyć. Podczas jarmarku występują na scenie znani wykonawcy i odbywają się piękne koncerty. Jest to tak popularna impreza iż są na niej tłumy ludzi, w ilości nawet do dwudziestu tysięcy.

Jarmark ten jest organizowany we wrześniu ponieważ na cześć św. Michała. Związano jest także dużym stopniu z tradycja żagańska i dlatego jest to wszystko tak huczne. Jarmark został zapoczątkowany w XIV wieku i trwa po dziś dzień.

Ma ono swoje korzenie w długiej historii miasta i jest związane z kultem św. Michała Archanioła, który jest patronem Żagania.

Początki tradycji jarmarku Michała można śledzić aż do średniowiecza. Data 29 września związana jest z dniem święta św. Michała, które obchodzone jest w kościele katolickim. Święto to, zwane również Michałki, upamiętnia archanioła Michała, który według tradycji chrześcijańskiej jest obrońcą wiernych i wojownikem przeciwko siłom zła.

W czasach średniowiecza jarmarki były okazją do handlu, wymiany towarów oraz spotkań społecznych. Jarmark Michała w Żaganiu zapewne powstał jako część tradycji lokalnych targów i jarmarków, które odbywały się w różnych miejscach Europy.

Obecnie Jarmark Michała w Żaganiu to wydarzenie, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Podczas jarmarku organizowane są liczne atrakcje, koncerty, a także stoiska z tradycyjnymi produktami i rękodziełem. To nie tylko okazja do handlu, ale także do integracji społeczności lokalnej i promocji dziedzictwa kulturowego.

Warto zauważyć, że tradycje takie jak jarmark Michała są ważnym elementem kultury lokalnej, utrzymując więź między współczesnym społeczeństwem a historycznymi korzeniami miasta.